PROJEKT BMS 2021

AGENDA
08.12.2021 - środa

10:00 – 10:05

Rozpoczęcie wydarzenia.

10:05 – 10:40

Propozycje rozwiązań WAGO w zakresie monitoringu i optymalizacji zużycia mediów, integracji odnawialnych źródeł energii oraz zarządzania funkcjonowaniem budynku zrównoważonego jako odpowiedź na wytyczne „Energy performance of buildings directive” (EPBD).


Leszek Radomski i Paula Schabińska | WAGO

10:40 – 10:50

Sesja Q&A i konkurs z nagrodą.

10:50 – 11:25

Rosnące ceny energii są powodem zastanawiania się nad tym, co konkretnie zużywa energię na naszym obiekcie. Podejście, w którym patrzymy jedynie na pobór energii konkretnych lokali lub całego obiektu, może nie dać nam odpowiedzi na pytanie jak zredukować lub ograniczyć koszty.

Podczas prezentacji przedstawimy użycie liczników serii 7M jako podstawowych elementów, mogących służyć do analizy obwodów – weryfikacji rzeczywistego zużycia odbiorników na obiektach przemysłowych i biurowych.

Dodatkowo podczas prezentacji tradycyjnie zostaną omówione zagadnienia z zakresu techniki łączeniowej – czyli nowe rozwiązania firmy Finder, mogące służyć do sterowania popularnymi typami obciążeń. 


Stanisław Rak | Finder

11:25 – 11:35

Sesja Q&A i konkurs z nagrodą.

11:35 – 12:00

Na przestrzeni ponad 20 lat obecności na rynku systemy sterowania DALI ewoluowały z prostych, implementowanych lokalnie rozwiązań do złożonych, skalowalnych systemów. Wszędzie tam, gdzie potrzebna okazuje się rozszerzona kontrola nad oświetleniem (i nie tylko), systemy DALI są już w stanie zaoferować funkcje kojarzone wcześniej głównie z BMS, jak wizualizacja czy monitoring energii. Ich integracja z BMS także stała się możliwa na wiele sposobów (BACNet, Modbus, OPC, TCP/IP), a klienci wymagający stałego wglądu w funkcjonowanie systemu mogą już korzystać z platform chmurowych i dostępu poprzez RESTful API. W naszym case study chcemy pokazać Tobie wszystko to, czego o współczesnych systemach DALI mogłaś/eś jeszcze nie wiedzieć i być może nigdy nie przyszłoby Ci do głowy spytać.


Paweł Trusiewicz | Helvar

12:00 – 12:10

Sesja Q&A i konkurs z nagrodą.

12:10 – 12:45

Otwartość naszych rozwiązań nie polega już tylko na umożliwianiu wymiany danych z urządzeniami innych producentów przy użyciu standardowych protokołów komunikacji. Oprócz zastępowalności urządzeń i swobody wyboru najbardziej odpowiedniego produktu spośród wielu producentów, Distech Controls zapewnia swobodę w tworzeniu aplikacji dla dodatkowych usług na jakie pozwalają nasze urządzenia.

Od lat udostępniamy API pozwalając na dostęp do danych ze sterowników dla własnych aplikacji takich jak pulpity energetyczne, narzędzia analityczne i aplikacje mobilne. Dzięki temu umożliwiliśmy miedzy innymi nawigację wewnątrz budynków, system zgłaszania usterek, wewnętrzne serwisy społecznościowe i inne funkcje poprawiające samopoczucie użytkowników.

Teraz, wprowadzamy nowy, wydajny sterownik, ze sztuczną inteligencją, otwarty na IoT/AI, który wspiera rozwiązania chmurowe. Technologie kontenerów Docker i Azure IoT Edge pozwalają zewnętrznym programistom na tworzenie własnych, zaawansowanych funkcji. Dzięki Node-RED także możliwość wykorzystania tysięcy rozwiązań Open Source. Łatwa droga do współpracy ze znacznie szerszą niż dotąd grupą urządzeń i technologii otwiera systemy na korzyści z usług firm zewnętrznych jak np.: zewnętrzne usługi optymalizacji energetycznej, sterowanie głosem poprzez Alexa, współpraca ze sprzętem AV i innym…


Krzysztof Jasiński | Distech Controls

12:45 – 12:55

Sesja Q&A i konkurs z nagrodą.

12:55 – 13:30

Nieruchomości odpowiadają za ponad 35% całkowitej emisji dwutlenku węgla. Dzięki ich  modernizacji  a także wprowadzeniu założeń zrównoważonego i „odpowiedzialnego” budownictwa można skutecznie odwrócić ten trend. Do 2030 roku wszystkie nowe budynki mają osiągnąć zero emisyjność a sektor budowlany musi się całkowicie zdekarbonizować do 2050 roku. Znacznym ułatwieniem może być zastosowanie automatyki budynkowej wraz z Perowskitem  w projekcie „dynamicznej fasady budynku”. Właściwie dobrany system i zaprojektowany system pomaga oszczędzać energię, zapewniając jednocześnie komfort użytkowania budynku i skutecznie chronić go przed przegrzaniem  w okresie letnim i nadmiernym wychłodzeniem zimą – jednocześnie a może przede wszystkim wytwarzając prąd z ogniw naniesionych na lamele.


Waldemar Niedziela | PLGBC

13:30 – 13:40

Sesja Q&A.

13:40 – 14:40

Po zakończeniu wszystkich prelekcji odwiedź wirtualne stoiska Partnerów i wejdź do pokoju rozmów. Skorzystaj m.in. z możliwości konsultacji z Prelegentem, rozszerzenia prezentowania danego tematu, udziału w warsztatach.

 • Konsultacje z prelegentem w pokoju DISTECH CONTROLS
 • Sesja warsztatowa w pokoju FINDER
 • Sesja warsztatowa w pokoju WAGO:
  „WAGO Solution Builder – Narzędzie do kompleksowej obsługi dużych projektów automatyki budynkowej”
  Przedstawienie nowego rozwiązania do zarządzania dużymi aplikacjami budynkowymi zautomatyzowanymi na sterownikach WAGO.
  Prowadzący: Tomasz Musiałek

WAGO należy do grona prekursorów i propagatorów innowacyjnych rozwiązań dla elektrotechniki i automatyki. Jest producentem i dostawcą m.in. kompleksowych, otwartych rozwiązań w zakresie nowoczesnych systemów sterowania HVAC, oświetleniem oraz zarządzania budynkami i obiektami przemysłowymi. Skalowalny system automatyki budynkowej WAGO zapewnia pełną funkcjonalność w zakresie sterowania i monitoringu w budynkach.

Finder jest wiodącym w Europie producentem przekaźników z siedzibą we Włoszech. Gama asortymentu firmy obejmuje ponad 14 500 produktów z grup przekaźników dedykowanych dla przemysłu, infrastruktury, a także do zastosowań w instalacjach komercyjnych z systemami komunikacji i sterowania DALI, KNX, Bluetooth, NFC oraz całą gamę gniazd i akcesoriów. Nasza tradycja to prawie 70 lat doświadczenia na rynku przekaźników.

Firma dostarcza produkty na polski rynek od początku lat 90-tych. W 2016 roku powstał oddział Finder Polska Sp. z o.o., z siedzibą w Poznaniu. Swoim klientom zapewniamy profesjonalną, szybką obsługę w kraju poprzez: wsparcie techniczne w zakresie zastosowań produktów, realizację procesów wdrożeniowych, badania i analizy, szkolenia oraz łańcuch dostaw.

Helvar – 100 lat doświadczenia i innowacji

Helvar to międzynarodowa firma specjalizująca się w energooszczędnych rozwiązaniach do systemów sterowania oświetleniem. Jesteśmy liderem w zastosowaniu inteligentnych rozwiązań oświetleniowych mających wpływ na dobre samopoczucie. Tworzymy przyszłościowe rozwiązania zorientowane na człowieka. Specjalizujemy się w produktach i usługach Human Centric Lighting dla biur, szpitali, sektora edukacyjnego, przemysłu, hotelarstwa, powierzchni handlowych oraz innych. Naszą misją jest poprawa komfortu i samopoczucia osób przebywających na powierzchniach, w których zastosowano system sterowania oświetleniem Helvar. Postrzegamy to jako wartość dodaną dla przestrzeni naszych klientów.

Helvar – Turning Everyday Places into Brighter Spaces

Lider innowacji w dziedzinie rozwiązań zarządzania energią Distech Controls dostarcza unikalne technologie i usługi zarządzania budynkami, które optymalizują efektywność energetyczną i komfort w budynkach, a jednocześnie obniżają koszty operacyjne. Dostarczamy innowacyjne rozwiązania dla bardziej ekologicznych budynków dzięki naszej pasji do innowacji, jakości, zadowolenia klientów i zrównoważonego rozwoju.

Distech Controls obsługuje wiele segmentów rynku poprzez swoje ogólnoświatowe działy biznesowe, biura usług i doskonałą sieć autoryzowanych integratorów systemów i dystrybutorów.

Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC (Polish Green Building Council) jest organizacją pozarządową, która od 2008 roku realizuje działania dla transformacji budynków, miast i ich otoczenia w takim kierunku, aby sposób ich planowania, projektowania, wznoszenia, użytkowania, modernizowania, rozbierania i przetwarzania był jak najbardziej zrównoważony.

Organizacja wspiera tworzenie zrównoważonych budynków dla wszystkich poprzez:

 • powstrzymanie zmian klimatu oraz adaptację do nowych warunków,
 • stosowanie zasad gospodarki o obiegu zamkniętym,
 • podnoszenie poziomu dobrostanu, jakości życia i zdrowia społeczeństwa,
 • zwiększanie bioróżnorodności.

PLGBC stanowi część globalnej społeczności ponad 70 organizacji green building councils skupionych w ramach World Green Building Council.

Stanisław Rak
Product and Project Manager w firmie Finder

Wieloletnie doświadczenie w doradztwie technicznym. Autor ponad 20 publikacji z zakresu układów sterowania, logiki i zasilania. Współtwórca nowych produktów, ściśle współpracujący z działami RnD. Doświadczenie w automatyce i energetyce tworzą z niego jednego z najlepszych specjalistów w Polsce. Zainteresowania poza pracą: gra na gitarze elektrycznej i wspinaczka górska.

Paweł Trusiewicz
Specjalista ds. techniki świetlnej i systemów sterowania oświetleniem, Helvar

Zawodowo z rynkiem oświetleniowym związany od 2010 r. Jako Senior Product & Service Engineer w HC Center zajmuje się, m.in. prowadzeniem szkoleń produktowych oraz szkoleń z projektowania systemów  sterowania oświetleniem.

Paweł Trusiewicz – p.trusiewicz@helvar.pl – tel.: 791405973

Krzysztof Jaciński
Prezes Zarządu DCP

Ponad 25 lat doświadczenia w branży automatyki budynków na stanowiskach związanych z projektowaniem, wykonawstwem i serwisem systemów automatyki wielu producentów zaowocowało dobrą znajomością zarówno samej technologii i instalacji HVAC jak również automatyki i systemów BMS na każdym etapie ich funkcjonowania. Od 2007 związany Distech Controls a od 2012 na stanowisku Prezesa Zarządu Distech Controls Poland.

Leszek Radomski
Menedżer projektów automatyki budynkowej, WAGO

Posiada wieloletnie doświadczenie w opracowywaniu i projektowaniu kompleksowych rozwiązań automatyki budynkowej. Prowadził oparte o rozwiązania WAGO projekty automatyzacji m.in. obiektów hotelowych, galerii handlowych, biurowców. Znakomity specjalista w zakresie systemów BMS oraz sterowania systemami HVAC oraz oświetleniowymi.

Paula Schabińska
Inżynier ds. projektów automatyki budynkowej, WAGO

Inżynier z pasją i doświadczeniem w branży automatyki budynkowej, zdobywanym na obiektach, takich jak: Warsaw Spire czy Mennica Legacy Tower. Absolwentka dwóch Politechnik: Wrocławskiej i Warszawskiej na Wydziale Elektrycznym, kierunek Automatyka i Robotyka.

Waldemar Niedziela
Business Developer CBS, Somfy Polska

W firmie pracuje od 2007 r. Eks­pert w dziedzinie inteligent­nych systemów sterowania. W Somfy odpowiada za koordynację oraz nadzór nad strategicznymi pro­jektami inwestycyjnymi w obiektach komercyjnych i użyteczności publicz­nej, w których są realizowane wdroże­nia z zakresu automatyki budynkowej oraz systemów sterowania dynamicz­nej fasady, która reaguje na zmie­niające się warunki atmosferyczne, zwiększając efektywność energetycz­ną budynku.

Rezultatem jego wieloletniej pracy jest ponad 150 zrealizowanych pro­jektów. Ostatnio odpowiadał za system au­tomatyki budynkowej w pionierskim projekcie dynamicznej fasady, która została wzbogacona o możliwość wy­twarzania energii elektrycznej dzięki fotowoltaicznym ogniwom perowski­towym na lamelach-łamaczach świa­tła. Ogniwa opracowała spółka Saule Technologies, a nowa fasada produ­kuje już „czysty” prąd na budynku lu­belskiego Aliplastu.

Jak tłumaczy, zmiany klimatycz­ne i wzrost świadomości o ich wpły­wie na nasze życie powodują zmianę spojrzenia inwestorów oraz podejścia producentów w kwestii nowoczesnej architektury i zastosowanych roz­wiązań. Teraz to już nie tylko kwe­stie wygody. Somfy promuje także rozwiązania z certyfikatami środo­wiskowymi, które dają inwestorom gwarancję, że oferowane opcje są efektywne energetycznie.

Waldemar Niedziela jest absolwen­tem Wydziału Historii Uniwersytetu Wrocławskiego. W wolnym czasie z sukcesami bierze udział w mara­tonach. Należy do Stowarzyszenia Nowoczesne Budynki oraz Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego (PLGBC).

Tomasz Musiałek

Odpowiada w WAGO za Product Management z zakresu automatyki budynkowej. Dzięki kilkunastoletniemu doświadczeniu dostarcza naszym partnerom rzetelnej wiedzy i pomocy w szerokim zakresie: począwszy od programowania sterowników, poprzez  szkolenia, aż po rzeczywiste tworzenie i uruchomienie systemów automatyki.

Jest głównym  specjalistą od wsparcia i rozwoju WAGO Visu Building. W swojej karierze uczestniczył we wdrożeniach wielu projektów automatyki budynkowej. 

Real Estate Magazine – to profesjonale czasopismo poświęcone tematyce zarządzania nieruchomościami komercyjnymi i mieszkaniowymi. Autorami artykułów ukazujących się na łamach magazynu są praktycy oraz eksperci posiadający ugruntowaną wiedzę i duże doświadczenie w branży. Profil i merytoryka dwumiesięcznika doskonale odpowiadają na potrzeby zarządców nieruchomości, w tym biur, magazynów, centrów handlowych, hoteli czy deweloperów. Real Estate Magazine to przestrzeń do wymiany spostrzeżeń, będących reakcją na pojawiające się w branży zmiany i rozwiązania technologiczne. Wokół czasopisma gromadzi się społeczność skupiająca najważniejszych graczy, instytucje, stowarzyszenia oraz przedstawicieli świata nauki, którzy współtworzą kontent merytoryczny do wszystkich wydań Real Estate Magazine. To niezastąpione kompendium wiedzy z zakresu zarządzania nieruchomościami.

Portal budnet.pl jest tematycznym serwisem informacyjnym, skierowanym do szerokiego grona odbiorców i uczestników rynku budowlanego. Użytkownicy portalu, to zarówno ludzie związani z budownictwem zawodowo jak i inwestorzy. Portal buduje innowacyjne możliwości transferu wiedzy pomiędzy środowiskiem naukowców i przedsiębiorców a rynkiem.

Marcin Malinowski
Sales Engineer, Products & Distribution, Global Products

Ceniony specjalista w zakresie instalacji niskoprądowych świadczący usługi doradcze dla firm partnerskich, inwestorów, firm FM i utrzymania obiektów. Jego kariera zawodowa to szeroki przekrój praktycznych doświadczeń od zagadnień projektowych po najnowsze rozwiązania technologiczne. Od wielu lat zainteresowanie skierowane w stronę automatyki budynkowej i rozwiązań systemów BMS.

Doświadczenie zawodowe postanowił wykorzystać w tej dziedzinie dołączając do firmy Johnson Controls. Praktyczny kontakt z klientem na każdym etapie inwestycji (inwestor, projektant, GW, integrator, instalator) umożliwił nawiązanie trwałych relacji i optymalizację potrzeb klientów.

Relpol SA to polski producent przekaźników, który od 1958 specjalizuje się w produkcji różnego rodzaju przekaźników. Nasze produkty znajdują zastosowanie w automatyce przemysłowej i energetycznej, energoelektronice, elektronice przemysłowej i użytkowej.

Bazując na ogromnym, ponad 60-letnim doświadczeniu w produkcji przekaźników przemysłowych od kilku już lat rozpoczęliśmy naszą przygodę z segmentach BMS i automatyki budynkowej. Nasze dedykowane w tych obszarach produkty, oprócz możliwości zastosowania w zarządzaniu/ sterowaniu oświetleniem, doskonale sprawdzają się również w automatyzacji procesów związanych ze sterowaniem energią elektryczną w domach.

Marek Falkowski

Absolwent Politechniki Warszawskiej, wydziału Mechatroniki oraz studiów podyplomowych Informatyka Przemysłowa.
Dyrektor sprzedaży w firmie Elmark Automatyka, od ponad 10 lat aktywnie związany ze sprzedażą rozwiązań w branży technicznej.
Specjalizuje się we współczesnych technologiach informatycznych oraz w rozwiązaniach zaawansowanych systemów przemysłowych, przeznaczonych do sterowania, monitorowania procesami oraz zarządzania produkcją. Posiada doświadczenie w zakresie projektowania, wdrażania i eksploatacji tej klasy systemów.

Sebastian Antosiewicz
Specjalista ds. Integracji Systemów Automatyki Budynkowej GEZE Polska Sp. z o. o.

Z wykształcenia inżynier automatyk. Od 8 lat pracownik Działu Technicznego firmy GEZE, gdzie zajmuje się zagadnieniami z zakresu automatyki drzwiowej i okiennej. Entuzjasta inteligentnych budynków oraz wszelkich ciekawostek związanych z najnowszymi rozwiązaniami technicznymi stosowanymi w budownictwie.

Piotr Panek
Jablotron Alarms

Każdego dnia uczę się czegoś nowego. Od ponad 20 lat zajmuje się tematami związanymi z komfortem, bezpieczeństwem i automatyzacją budynków mieszkalnych. Przez ten czas wiele się zmieniło. W swojej pracy zależy mi na tym, aby oferować rozwiązania dające namacalne korzyści dla rodziny, która zakupiła lub wybudowała swój wymarzony dom. Dla mnie automatyka domowa, to coś, co daje użytkownikowi najcenniejszą rzecz – czas. To czynności, których nie musi już robić, bo zamiast niego, zrobi to dobrze zaprojektowany i wykonany system automatyki.
Prywatnie lubię podróżować. Najlepiej do miejsc w których można usłyszeć ciszę.

SABUR Sp. z o.o.

Automatyka to nasza wieloletnia pasja i specjalizacja. Na polskim rynku działamy od ponad 28 lat. Reprezentujemy grupę renomowanych europejskich producentów urządzeń i oprogramowania dla automatyki budynkowej i przemysłowej. Dostarczamy rozwiązania o długim cyklu życia i otwartej architekturze, gwarantujące wieloletnie bezpieczeństwo inwestycji.

W naszej ofercie znajdują się nowoczesne, elastyczne i skalowalne rozwiązania umożliwiające sterowanie pojedynczym układem automatyki, jak również tworzenie rozbudowanych systemów BMS. Ugruntowane kompetencje i różnorodne doświadczenia umożliwiają nam precyzyjne zaspokojenie oczekiwań obecnych i nowych klienta, a także niezawodną obsługę posprzedażną, w tym działalność szkoleniową i doradztwo techniczne.

GEZE Polska Sp. z o.o. funkcjonuje na polskim rynku od 1997 r. i jest spółką-córką niemieckiej firmy rodzinnej GEZE GmbH, której historia sięga 1863 r. Jesteśmy jednym z uznanych na całym świecie producentów systemów okuć do drzwi i okien oraz technologii bezpieczeństwa. GEZE oferuje szeroką gamę takich wyrobów, jak drzwi automatyczne, technika drzwiowa, okucia do szkła, urządzenia do odprowadzania dymu i ciepła (RWA), systemy bezpieczeństwa i zarządzania budynkiem, technika okienna oraz urządzenia do przewietrzania. Jako przedsiębiorstwo kształtujące rynek i wiodące w dziedzinie innowacyjności, firma GEZE wytwarza produkty zaawansowane technologicznie, zachowując przede wszystkim dbałość o komfort i bezpieczeństwo użytkowników. W ten sposób wpływa na ciągły rozwój techniki wyposażania oraz rozwiązań dla inteligentnych budynków.

Samozamykacze GEZE należą do najbardziej znanych na świecie. Codziennie miliony ludzi korzystają również z naszych systemów drzwi automatycznych. Projektujemy i realizujemy również niestandardowe rozwiązania na podstawie indywidualnych wymagań klientów, jak np. drzwi karuzelowe albo systemy całoszklane, które można znaleźć w wielu prestiżowych budynkach na całym świecie.

Towarzyszymy naszym klientom w całym cyklu życia budynku – począwszy od jego koncepcji i projektu, poprzez budowę, aż po codzienne użytkowanie. Oferujemy nie tylko najlepsze produkty i rozwiązania, ale również pełne wsparcie projektowe oraz modelowanie BIM, a także profesjonalne usługi montażowe i serwisowe.

Przemysław Pabiańczyk

Z branżą BMS związany od prawie 10 lat. Po ukończeniu studiów na Wydziale Elektrycznym Politechniki Śląskiej brał udział w kilkudziesięciu wdrożeniach podczas których dopasowywał rozwiązania pod wymagania klienta. Obecnie zajmuje się szkoleniem i wsparciem integratorów.

Dariusz Romejko
Kierownik Produktu: Systemu automatyki i zarządzania budynkiem Desigo firmy Siemens

W firmie Siemens kieruje działem odpowiedzialnym za system automatyki i zarządzania budynkiem – Desigo oraz wdrożeniem narzędzi wspierających proces projektowania i rozwiązaniami poprawiającymi efektywność energetyczną. Z rynkiem systemów automatyki budynkowej związany od ponad 15 lat w zakresie ich projektowania, uruchomienia oraz serwisowania.

Robert Kostro-Olechowski
Kierownik Produktu: Systemy automatyki pomieszczeniowej i rozwiązania chmurowe

Odpowiedzialność w firmie Siemens skupia się na promocji oraz wsparciu technicznym rozwiązań automatyki budynkowej z grupy Desigo ze specjalizacją w kompaktowych rozwiązaniach zarządzania instalacjami Desigo Control Point, automatyce pomieszczeń Desigo Room Automation oraz rozwiązaniu chmurowym do zdalnego monitoringu i kontroli budynków Building Operator. Z rynkiem BMS związany od 5 lat