PROJEKT BMS 2020

Agenda
03.12.2020 - czwartek

10:05 – 10:40

Podczas wykładu pokażemy na przykładzie aplikacji BMS WAGO Visu Building jakie funkcjonalności takiego systemu są kluczowe i wyjaśnimy dlaczego.
Odniesiemy się do doświadczeń z wielu implementacji i wskażemy, które funkcjonalności aplikacji najlepiej optymalizują zarządzanie instalacjami technicznymi w budynku.
Przedstawimy też kilka wskazówek dotyczących planowania i realizacji systemu zarządzania budynkiem.


Prelegenci: Wojciech Leciński i Tomasz Musiałek

10:40 – 10:50

Sesja Q&A i konkurs z nagrodą.

10:50 – 11:25

Rok 2020 był czasem bardzo dynamicznych zmian w podejściu do naszych codziennych zadań oraz wymagał od nas dostosowania się do nowej rzeczywistości, w której dominuje „świat wirtualny”. Coraz częściej korzystamy z możliwości przeprowadzania zdalnych spotkań, prezentacji, szkoleń, lekcji czy nawet zajęć sportowych. Obecna transformacja nie pozostała bez wpływu na świat automatyki budynkowej. Coraz częściej doceniamy możliwość zdalnego dostępu do instalacji, możliwość rozwiązania problemu kontrahenta zdalnie, bez konieczności odbywania kosztownych, czasochłonnych podróży. Firma Siemens odpowiada na zmieniające się realia rynku automatyki budynkowej wprowadzając rozwiązanie chmurowe Building Operator, pozwalające na umieszczenie wszystkich naszych obiektów na mapie i prezentowanie zbiorczego podsumowania na temat stanu serwisowanych budynków. Pozwala to na wdrożenie wydajnego modelu serwisowego o najwyższej skuteczności. W nową koncepcję obsługi instalacji doskonale wpisuje się także nowa generacja sterowników dedykowanych do automatyki budynkowej PXC4 & PXC5, które to posiadają natywny dostęp do chmury Building Operator i pozwalają na najbardziej efektywne energetycznie (i co również istotne – optymalnie kosztowo) zarządzanie instalacjami takimi jak centrale wentylacyjne, węzły ciepła, kotłownie, instalacje VAV czy systemy opomiarowania zużycia energii.
W trakcie prezentacji zostaną przedstawione nowe możliwości obsługi instalacji HVAC z wykorzystaniem najnowszych produktów marki Siemens.

Prelegenci: Dariusz Romejko i Robert Kostro-Olechowski

11:25 – 11:35

Sesja Q&A i konkurs z nagrodą.

11:35 – 12:10

Plan prezentacji:

  1. Sterowanie oświetlaniem – zwrócenie uwagi na trwałość elementów łączeniowych.
  2. Ściemnianie i sterowanie oświetleniem.
  3. Pomiary zużycia energii elektrycznej w budynkach.

 

Dodatkowo poruszymy temat tego jak można łatwo zmniejszyć ilość punktów, które dotykamy dłońmi w sterowaniu oświetleniem – prosty przykład poprawy warunków sanitarnych w budynku.


Prelegent: Stanisław Rak

12:10 – 12:20

Sesja Q&A i konkurs z nagrodą.

12:20 – 12:45

Omówienie unikalnych funkcji przetworników temperatury, wilgotności, ciśnienia, jakości powietrza: wprowadzanie parametrów transmisji RS485, kalibracja on-site, wbudowane regulatory (P/PI) z wyjściami sterowniczymi, zdalne wyjścia/wejścia, łatwość konfiguracji uniwersalnym narzędziem ML-SER.

Najnowsze produktu Produal PROXIMA: urządzenia bezprzewodowe z komunikacją MESH (czujniki, moduły wejść, zadajniki), cechy technologii zapewniające stabilność komunikacji bezprzewodowej MIRA, funkcjonalność sterowników pomieszczeniowych serii CU, konfiguracja przy użyciu darmowej aplikacji Bluetooht „Produal MyTool”

Prezentacja rodziny urządzeń pomieszczeniowych wyposażonych w wyświetlacze dotykowe: sterowników TRC, termostatów TRT, interfejsów TRI (sterowanie HVAC + opcjonalnie oświetleniem i roletami).


Prelegenci: Elżbieta Masłowska-Głuc i Marcin Bruzda

12:45 – 12:55

Sesja Q&A i konkurs z nagrodą.

12:55 – 13:30

Prezentacja przeprowadzi słuchaczy przez zagadnienie zapewnienia kompleksowego cyberbezpieczeństwa budynku inteligentnego, prezentując dobre praktyki i sprawdzone rozwiązania technologiczne oraz procesowe stosowane w fazie projektowania, budowy i uruchomiania, a następnie eksploatacji budynku. Słuchacze będą mieli okazję poznać źródła cyber ryzyk dla budynków, zapoznać się z wiodącymi w tym obszarze standardami i normami. W ramach wystąpienia zaprezentujemy referencyjny proces zarządzania cyber ryzykiem, typowe rozwiązania w zakresie zabezpieczeń oraz kierunki rozwoju i trendy w zakresie cyberbezpieczeństwa nowoczesnych budynków.


Prelegent: Krzysztof Swaczyński

13:30 – 13:40

Sesja Q&A.

13:40 – 14:40

Podczas warsztatu przedstawimy kilka gotowych rozwiązań, aplikacji, które wprost zapewniają inwestorowi określoną i opisaną funkcjonalność.

Wykonawca stosując takie rozwiązania jest w stanie bezproblemowo zagwarantować dotrzymanie tego co jest opisane w wymaganiach zamawiającego.

Pokażemy następujące, gotowe aplikacje: WAGO Lighting Management System, Energy Data Management, flexROOM i Room Automation Macro.


Prowadzący: Wojciech Leciński i Adrian Jastrzębski

13:40 – 15:00

Konsultacje na wirtualnych stoiskach.

WAGO należy do grona prekursorów i propagatorów innowacyjnych rozwiązań dla elektrotechniki i automatyki. Jest producentem i dostawcą m.in. kompleksowych, otwartych rozwiązań w zakresie nowoczesnych systemów sterowania HVAC, oświetleniem oraz zarządzania budynkami i obiektami przemysłowymi. Skalowalny system automatyki budynkowej WAGO zapewnia pełną funkcjonalność w zakresie sterowania i monitoringu w budynkach.

Siemens Sp z o.o. jest strategicznym partnerem polskiej gospodarki, jej integralną częścią. Łączy kompetencje i doświadczenie wielu dziedzin elektroniki i elektrotechniki, oferując jednorodne i spójne rozwiązania bazujące na innowacyjnych produktach i usługach w obszarze energetyki, technologii dla przemysłu, dla miast i infrastruktury oraz dla ochrony zdrowia. Zapewnia dostawy
i montaż po serwisowanie i nadzór polskim klientom kompleksową obsługę – od projektowania i doradztwa, przez realizację.

Oferujemy rozwiązania w zakresie automatyki i bezpieczeństwa obiektów oraz inteligentnych budynków, infrastruktury komunalnej, zarządzania ruchem drogowym i szeroko pojętej techniki transportu szynowego. Świadczymy także usługi z zakresu termomodernizacji budynków służące poprawie ich efektywności energetycznej

Jako zaufany doradca i niezawodny partner, integrator systemów, dostawca usług i produktów, branża Building Technologies firmy Siemens oferuje energooszczędne, bezpieczne budynki oraz infrastrukturę. Dzięki naszemu wieloletniemu doświadczeniu i wiedzy technicznej pomagamy tworzyć idealne miejsca.

Finder jest wiodącym w Europie producentem przekaźników z siedzibą we Włoszech. Gama asortymentu firmy obejmuje ponad 14 500 produktów z grup przekaźników dedykowanych dla przemysłu, infrastruktury, a także do zastosowań w instalacjach komercyjnych z systemami komunikacji i sterowania DALI, KNX, Bluetooth, NFC oraz całą gamę gniazd i akcesoriów. Nasza tradycja to prawie 70 lat doświadczenia na rynku przekaźników.

Firma dostarcza produkty na polski rynek od początku lat 90-tych. W 2016 roku powstał oddział Finder Polska Sp. z o.o., z siedzibą w Poznaniu. Swoim klientom zapewniamy profesjonalną, szybką obsługę w kraju poprzez: wsparcie techniczne w zakresie zastosowań produktów, realizację procesów wdrożeniowych, badania i analizy, szkolenia oraz łańcuch dostaw.

Dbający o wysoką jakość dostawca kompleksowych rozwiązań w zakresie pomiarów i sterowania dla automatyki budynkowej, współpracujący z klientami przy projektach i wdrożeniach. Bogaty asortyment ponad 5000 produktów do sterowania, pomiaru, konfiguracji oraz elementów wykonawczych to komplet rozwiązań, który spełnia wszelkie wymagania niezależnie od lokalizacji systemu: urządzenia pomieszczeniowe, dla instalacji HVAC, w wykonaniu wewnętrznym oraz zewnętrznym. Pomiary temperatury, ciśnienia, prędkości, jakości powietrza i wilgotności – przewodowo jak i bezprzewodowo. Nasza nowa rodzina produktów Proxima® stanowi podstawę kolejnej generacji urządzeń do pomiaru i kontroli, oferując szeroką gamą produktów, łatwość użycia i rozbudowę, zdalne aktualizacje firware i przyszłe wsparcie dla IoT i architektury chmurowej. Measure – be sure.

SEQRED. Zespół doświadczonych specjalistów, który oferuje kompleksowe usługi w zakresie cyberbezpieczeństwa. Przeprowadza audyty, testy i wdrożenia najwyższej klasy rozwiązań bezpieczeństwa. Wspiera firmy w zakresie ochrony systemów IT/OT oraz zapewnienia pracownikom odpowiedniej wiedzy i kompetencji z zakresu ochrony informacji. Specjalizuje się w zabezpieczaniu automatyki budynkowej, przemysłowej oraz infrastruktury krytycznej.

Wojciech Leciński
Menedżer Rynku Budownictwa w firmie WAGO

Kieruje zespołem Project Manager’ów oraz sam posiada wieloletnie doświadczenie w sprzedaży, opracowywaniu i projektowaniu kompleksowych rozwiązań automatyki budynkowej. Prowadził oparte o rozwiązania WAGO projekty automatyzacji obiektów hotelowych, galerii handlowych, biurowców i obiektów użyteczności publicznej. Znakomity specjalista w zakresie systemów BMS, sterowania systemami HVAC oraz oświetleniowymi.

Stanisław Rak
Product and Project Manager w firmie Finder

Wieloletnie doświadczenie w doradztwie technicznym. Autor ponad 20 publikacji z zakresu układów sterowania, logiki i zasilania. Współtwórca nowych produktów, ściśle współpracujący z działami RnD. Doświadczenie w automatyce i energetyce tworzą z niego jednego z najlepszych specjalistów w Polsce. Zainteresowania poza pracą: gra na gitarze elektrycznej i wspinaczka górska.

Krzysztof Swaczyński
Wiceprezes i założyciel Seqred S.A.

Doradca strategiczny w zakresie bezpieczeństwa wykorzystania nowoczesnych technologii. Doświadczenie zdobywał w firmach doradztwa strategicznego. Doradzał globalnym i lokalnym organizacjom w planowaniu oraz bezpiecznym wdrażaniu transformacji cyfrowych. Współpracował z zarządami firm, doradzając w zakresie realizacji potencjału oraz eliminacji ryzyk związanych z cyfryzacją. Kompetencje zarządcze rozwijał w ramach programu Executive Education na MIT Sloan School of Management.

Elżbieta Masłowska-Głuc

Absolwentka Politechniki Krakowskiej Wydziału Inżynierii Środowiska. Po zakończeniu nauki i uzyskaniu tytułu mgr inż. swoja ścieżkę zawodową związałam z automatyką obiektową. Od ponad 10 lat pracuje w firmach zajmujących się systemami zarządzania budynków. Od roku jestem pracownikiem Produal odpowiedzialnym za południową część Polski. Uwielbiam pracować z ludźmi i moim zdaniem jedną z najważniejszych rzeczy w życiu jest możliwość pracy w firmie, gdzie można odnaleźć mądrych i przyjaznych ludzi. Niewątpliwie taką właśnie firmą jest PRODUAL.

Tomasz Musiałek

Odpowiada w WAGO za Product Management z zakresu automatyki budynkowej. Dzięki kilkunastoletniemu doświadczeniu dostarcza naszym partnerom rzetelnej wiedzy i pomocy w szerokim zakresie: począwszy od programowania sterowników, poprzez  szkolenia, aż po rzeczywiste tworzenie i uruchomienie systemów automatyki.

Jest głównym  specjalistą od wsparcia i rozwoju WAGO Visu Building. W swojej karierze uczestniczył we wdrożeniach wielu projektów automatyki budynkowej. 

Adrian Jastrzębski

Project Manager w WAGO, odpowiedzialny za projekty automatyki i BMS w rejonie centralnej Polski.

Wysokiej klasy specjalista z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem w zakresie systemów pomiarowych, sterowania, wizualizacji procesów i systemów automatyki.

Mocno wspiera naszych partnerów w projektowaniu i realizacji kompleksowych systemów i rozwiązań automatyki budynkowej.

Prywatnie, entuzjasta rozwiązań automatyki i nowoczesnych technologii, który lubi oglądać świat z paralotni.

Real Estate Magazine – to profesjonale czasopismo poświęcone tematyce zarządzania nieruchomościami komercyjnymi i mieszkaniowymi. Autorami artykułów ukazujących się na łamach magazynu są praktycy oraz eksperci posiadający ugruntowaną wiedzę i duże doświadczenie w branży. Profil i merytoryka dwumiesięcznika doskonale odpowiadają na potrzeby zarządców nieruchomości, w tym biur, magazynów, centrów handlowych, hoteli czy deweloperów. Real Estate Magazine to przestrzeń do wymiany spostrzeżeń, będących reakcją na pojawiające się w branży zmiany i rozwiązania technologiczne. Wokół czasopisma gromadzi się społeczność skupiająca najważniejszych graczy, instytucje, stowarzyszenia oraz przedstawicieli świata nauki, którzy współtworzą kontent merytoryczny do wszystkich wydań Real Estate Magazine. To niezastąpione kompendium wiedzy z zakresu zarządzania nieruchomościami.

Portal budnet.pl jest tematycznym serwisem informacyjnym, skierowanym do szerokiego grona odbiorców i uczestników rynku budowlanego. Użytkownicy portalu, to zarówno ludzie związani z budownictwem zawodowo jak i inwestorzy. Portal buduje innowacyjne możliwości transferu wiedzy pomiędzy środowiskiem naukowców i przedsiębiorców a rynkiem.

Marcin Malinowski
Sales Engineer, Products & Distribution, Global Products

Ceniony specjalista w zakresie instalacji niskoprądowych świadczący usługi doradcze dla firm partnerskich, inwestorów, firm FM i utrzymania obiektów. Jego kariera zawodowa to szeroki przekrój praktycznych doświadczeń od zagadnień projektowych po najnowsze rozwiązania technologiczne. Od wielu lat zainteresowanie skierowane w stronę automatyki budynkowej i rozwiązań systemów BMS.

Doświadczenie zawodowe postanowił wykorzystać w tej dziedzinie dołączając do firmy Johnson Controls. Praktyczny kontakt z klientem na każdym etapie inwestycji (inwestor, projektant, GW, integrator, instalator) umożliwił nawiązanie trwałych relacji i optymalizację potrzeb klientów.

Relpol SA to polski producent przekaźników, który od 1958 specjalizuje się w produkcji różnego rodzaju przekaźników. Nasze produkty znajdują zastosowanie w automatyce przemysłowej i energetycznej, energoelektronice, elektronice przemysłowej i użytkowej.

Bazując na ogromnym, ponad 60-letnim doświadczeniu w produkcji przekaźników przemysłowych od kilku już lat rozpoczęliśmy naszą przygodę z segmentach BMS i automatyki budynkowej. Nasze dedykowane w tych obszarach produkty, oprócz możliwości zastosowania w zarządzaniu/ sterowaniu oświetleniem, doskonale sprawdzają się również w automatyzacji procesów związanych ze sterowaniem energią elektryczną w domach.

Marek Falkowski

Absolwent Politechniki Warszawskiej, wydziału Mechatroniki oraz studiów podyplomowych Informatyka Przemysłowa.
Dyrektor sprzedaży w firmie Elmark Automatyka, od ponad 10 lat aktywnie związany ze sprzedażą rozwiązań w branży technicznej.
Specjalizuje się we współczesnych technologiach informatycznych oraz w rozwiązaniach zaawansowanych systemów przemysłowych, przeznaczonych do sterowania, monitorowania procesami oraz zarządzania produkcją. Posiada doświadczenie w zakresie projektowania, wdrażania i eksploatacji tej klasy systemów.

Piotr Panek
Jablotron Alarms

Każdego dnia uczę się czegoś nowego. Od ponad 20 lat zajmuje się tematami związanymi z komfortem, bezpieczeństwem i automatyzacją budynków mieszkalnych. Przez ten czas wiele się zmieniło. W swojej pracy zależy mi na tym, aby oferować rozwiązania dające namacalne korzyści dla rodziny, która zakupiła lub wybudowała swój wymarzony dom. Dla mnie automatyka domowa, to coś, co daje użytkownikowi najcenniejszą rzecz – czas. To czynności, których nie musi już robić, bo zamiast niego, zrobi to dobrze zaprojektowany i wykonany system automatyki.
Prywatnie lubię podróżować. Najlepiej do miejsc w których można usłyszeć ciszę.

SABUR to polski dostawca nowoczesnych urządzeń i kompleksowych rozwiązań (OT, IT i IoT) do zarządzanie instalacjami technicznymi i systemami bezpieczeństwa obiektów.

Specjalizuje się w systemach automatyki o otwartej architekturze.

Szeroko wykorzystujących technologie internetowe już na poziomie sterowników,

Ukierunkowanych na optymalizację i redukcję kosztów, głównie w wyniku ograniczenia zużycia mediów (energii, wody, gazu itp.).

Wspierających proces certyfikacji obiektu i poprawy jego efektywności energetycznej.

W ofercie firmy znajdują się produkty najlepszych europejskich dostawców, wykonane z należytą dbałością o szczegóły, charakteryzujące się przemysłową jakością wykonania i wysoką bezawaryjnością.

GEZE Polska Sp. z o.o. funkcjonuje na polskim rynku od 1997 r. i jest spółką-córką niemieckiej firmy rodzinnej GEZE GmbH, której historia sięga 1863 r. Jesteśmy jednym z uznanych na całym świecie producentów systemów okuć do drzwi i okien oraz technologii bezpieczeństwa. GEZE oferuje szeroką gamę takich wyrobów, jak drzwi automatyczne, technika drzwiowa, okucia do szkła, urządzenia do odprowadzania dymu i ciepła (RWA), systemy bezpieczeństwa i zarządzania budynkiem, technika okienna oraz urządzenia do przewietrzania. Jako przedsiębiorstwo kształtujące rynek i wiodące w dziedzinie innowacyjności, firma GEZE wytwarza produkty zaawansowane technologicznie, zachowując przede wszystkim dbałość o komfort i bezpieczeństwo użytkowników. W ten sposób wpływa na ciągły rozwój techniki wyposażania oraz rozwiązań dla inteligentnych budynków.

Samozamykacze GEZE należą do najbardziej znanych na świecie. Codziennie miliony ludzi korzystają również z naszych systemów drzwi automatycznych. Projektujemy i realizujemy również niestandardowe rozwiązania na podstawie indywidualnych wymagań klientów, jak np. drzwi karuzelowe albo systemy całoszklane, które można znaleźć w wielu prestiżowych budynkach na całym świecie.

Towarzyszymy naszym klientom w całym cyklu życia budynku – począwszy od jego koncepcji i projektu, poprzez budowę, aż po codzienne użytkowanie. Oferujemy nie tylko najlepsze produkty i rozwiązania, ale również pełne wsparcie projektowe oraz modelowanie BIM, a także profesjonalne usługi montażowe i serwisowe.

Przemysław Pabiańczyk

Z branżą BMS związany od prawie 10 lat. Po ukończeniu studiów na Wydziale Elektrycznym Politechniki Śląskiej brał udział w kilkudziesięciu wdrożeniach podczas których dopasowywał rozwiązania pod wymagania klienta. Obecnie zajmuje się szkoleniem i wsparciem integratorów.

Dariusz Romejko
Kierownik Produktu: Systemu automatyki i zarządzania budynkiem Desigo firmy Siemens

W firmie Siemens kieruje działem odpowiedzialnym za system automatyki i zarządzania budynkiem – Desigo oraz wdrożeniem narzędzi wspierających proces projektowania i rozwiązaniami poprawiającymi efektywność energetyczną. Z rynkiem systemów automatyki budynkowej związany od ponad 15 lat w zakresie ich projektowania, uruchomienia oraz serwisowania.

Robert Kostro-Olechowski
Kierownik Produktu: Systemy automatyki pomieszczeniowej i rozwiązania chmurowe

Odpowiedzialność w firmie Siemens skupia się na promocji oraz wsparciu technicznym rozwiązań automatyki budynkowej z grupy Desigo ze specjalizacją w kompaktowych rozwiązaniach zarządzania instalacjami Desigo Control Point, automatyce pomieszczeń Desigo Room Automation oraz rozwiązaniu chmurowym do zdalnego monitoringu i kontroli budynków Building Operator. Z rynkiem BMS związany od 5 lat